X-Aknák műsor – Ufók (június 7.)
Még el se kezdődött a sorozat, máris kereszttűzbe kerültünk. Nem mondom, hogy nem tehetünk róla; Vágó István elég karakán módon fogalmazta meg véleményét a tudománytalan nézeteket vallókról. A média ezt még egy kicsit feltupírozva már az ezotéria ellen indított háborúról írt. Pötyi boszorkány ezért nagy nyilvánosság előtt megátkozta Vágó Istvánt. Üzenem neki, hogy levettem Istvánról az átkot. Nem vagyok profi, csak úgy sikerült, hogy ettől nekem lett egy borzalmas hetem; minden összejött…
Többek szerint nem éppen az ufókkal kellett volna kezdenünk1. Magam sem rajongok a témáért, mert szerintem ez egyáltalán nem tudományos kérdés: vagy vannak űrlények körülöttünk, vagy nincsenek; ez a kérdés nem igazán vizsgálható a tudomány módszereivel.
A téma apropóját az adta, hogy Verőczei Ernő mérnök beperelte a Magyar Tudományos Akadémiát és még egy csillagászt azért, mert szerinte akadályozzák az intelligens plazmagömbökkel kapcsolatos kutatásait, és ezzel segítenek eltitkolni a publikum elől azt a tényt, hogy a Földönkívüli lények rendszeresen látogatnak minket. Meg is hívtuk Verőczei urat, részt vettem a tárgyalásán, elolvastam írásait, megnéztem videofelvételeit, többször hosszan beszélgettem vele. Az utolsó pillanatban lemondta a részvételt…
Ez azért okozott komoly gondot, mert az Ufó-szövetség elnöke épp arra hivatkozva mondta le részvételét, hogy nem hajlandó Verőczei úrral egy oldalon szerepelni. A Szövetség elnöksége össze is ült, és úgy döntöttek, hogy nem szerepelnek. Az Ufómagazin főszerkesztője – Pusztay Sándor -, valamint a lap rendszeres szerzője – Hargitai Károly – sem vállalta a vitát. Persze azért lefitymálták a résztvevőket: “mit tud az ufókról egy író, egy újság szerkesztő meg egy pszichológus?”.
Nekem egyre határozottabban az a véleményem, hogy nemcsak hogy ufók nincsenek, hanem ráadásul egymástól többféle – mondhatnám inkompatibilis – módon nem léteznek. A téma addig nem igazán vizsgálható, amíg az ufószakértő oldal meg nem állapodik valami közös elméletben.
Persze a műsor nem volt tökéletes! Technikailag sem és amúgy sem… Kezdem magunkkal: a földi technika jelenlegi fejlettségi szintjére hivatkozni tényleg nem adekvát. Viszont igen nehéz elmagyarázni ilyen környezetben, hogy a tudomány által megállapított lehetetlenségi törvények (fénysebesség elérhetetlensége, energiamegmaradás tétele stb.) már tényleg – sajnos – valószínűtlenebbé teszik a nagytávolságú űrutazást. Nem lehetetlenné – valószínűtlenné! Ezért keresi a földönkívüli intelligenciát a SETI program (Search for Extraterrestrial Intelligency = Földönkívüli Intelligencia Keresés) a hozzánk érkező elektromágneses hullámok elemzésével. Ez a program az ufóhívők szerint valószínűleg tök felesleges, hiszen az ufonauták itt vannak; de ezt eddig megfogalmazva csak Verőczei úrtól hallottam.
Legnagyobb megrökönyödésünkre azonban nem sikerült ténylegesen vitatkoznunk egyes konkrét ufómegfigyelésekről, mert a résztvevők ilyennel nem hozakodtak elő. Szerintük nem kapcsolatosak az ufókkal a gabonakörök, a Däniken által ismertetett történelmi emlékek, sőt a híres roswelli maradványok sem. Kimondták, hogy ténylegesen bizonyított ufóészlelésről nem tudnak. Érdekelne a távolmaradók véleménye…
Szerettem volna Nemere Istvánt arról a friss cikkéről faggatni, amely mostanában jelent meg arról a poros témáról, hogy nem is jártak űrhajósaink a Holdon. Amellett, hogy lenne egy-két válaszom a felhozott érveire, kérdeztem volna egy régi – talán az Ifjúsági Magazinba megjelent – cikkéről, amelyben azt fejtegette, hogy a Holdra érkezett (!) amerikai űrhajósok ufonautákkal találkoztak, de ezt a tényt a NASA eltitkolta az emberiség elől. Tehát a Holdon nem járt amerikaiak ott földönkívüliekkel találkoztak. Maradjunk annyiban, hogy Nemere István tényleg író…
Szűcs Róbert főszerkesztő Vágó István kérdésére azt felelte, hogy újsága lehetőséget ad közönségének, hogy a lapban megjelentethesse és olvashassa az ufókkal kapcsolatos élményeit. Ezt fontolja meg mindenki: a lap nem vállal felelősséget az ott megjelent hírek valóságtartalmáért.
Többen írták, hogy puhák voltunk. Mások óvtak minket a túlzott agresszivitástól. Egyesek szerint üdítő volt a műsor spontaneitása, mások a professzionalitás hiányáról elmélkedtek. Én csak azt mondom: Rajta! Nem ez az egyetlen lehetőség kibeszélni ezeket a témákat. Szerintünk eddig túl keveset szólalt meg a szkeptikus oldal. Van még lehetőség mások előtt is. Elbír még talán a média más – hasonló tematikájú, de eltérő felépítésű – műsort.